Evaluarea Nationala la clasa a VIII-a-2016

Evaluarea Nationala la clasa a VIII-a

 

 NOU: REZULTATE EVALUARE NATIONALA INAINTE DE CONTESTATII!!!

AU FOST PUBLICATE REZULTATELE LA EVALUAREA NATIONALA LA CLASA A VIII-A (rezultatele elevilor de la Liceul Tehnologic ” C-tin Cantacuzino” Baicoi si cele doua structuri, Scoala Gimnaziala Dumitru Ghenoiu si Scoala Gimnaziala Tintea)

DOCUMENTUL, AICI

 Pentru centrul nostru de examen, procentul  de promovare pe baza mediei de la EN a fost de 84.72%( La nivelul tarii procentul a fost de 75%, iar la nivelul judetului de 85,9%, Prahova situandu-se pe locul IV in ierarhia nationala)
Procent de promomovare limba romana:86.11%
Procent de promovare matematica:72.22%

CONTESTATIILE SE DEPUN ASTAZI, 01.07.2016, IN INTERVALUL ORAR 16-20 LA  SECRETARIATUL LICEULUI

Au fost publicate subiectele si baremele pentru cele doua probe ale examenului de evaluare nationala. Ele pot fi descarcate de aici 

Cele doua probe ale Evaluarii Nationale la clasa a VIII-a se vor desfasura luni, 27.06.2016 ( Limba si literatura romana) si miercuri, 29.06.2016 ( Matematica)

 Pentru elevii Liceului Tehnologic ” C-tin Cantacuzino” Baicoi, ai Scolii Dumitru Ghenoiu si ai Scolii Gimnaziale Tintea, centrul de examen este organizat la Liceul Tehnologic ” C-tin Cantacuzino” Baicoi.  

In cele doua zile de examen, elevii se vor prezenta la liceu  la ora 8.15, intrarea in sali facandu-se pana, cel tarziu , la ora 8.30, pe baza cartii de identitate sau a certificatului de nastere. Examenele incep la ora 9 si au o durata de doua ore. Le reamintim elevilor sa aiba asupra lor instrumente de scris cu pasta sau cerneala de culoare albastru.  

Extrase din metodologie- Prevederi pentru elevi-aici

Salile de examen sunt situate la etajul I ( salile 11, 13, 14), iar sala de bagaje este amenajata la sala 15. Toate aceste sali sunt supravegheate video si audio.

Repartizarea elevilor pe sali este afisata aici, la avizierul scolii si la intrarea elevilor.

 Legislatie in vigoare privind evaluarea nationala  la clasa a VIII-a in anul 2015-2016:

1. OM 5081/31.08.2015 privind organizarea si desfasurarea evaluarii nationale pentru absolventii clasei a VIII-a in anul scolar 2015-2016

2. Metodologia de org.si desf.a evaluarii nationale in anul 2010-2011- OMECS 4801/2010

3. Calendarul de desfasurare a Evaluarii Nationale in anul 2015-2016

4. Programa la limba si literatura romana

5 . Programa la matematica

Derulează în sus