Examene nationale 2014-2015

 Bacalaureat 2015

 NOU!!!!Rezultatele finale(dupa rezolvarea contestatiilor) pot fi vazute aici

Procentul de promobabilitate a fost de 73,73% ( fata de 52,38% in anul 2014).

Elena noastra DIMA PRODEA ANDRA-MARIA, sefa de promotie 2015, se situeaza pe locul 7 in ierarhia judeteana cu media 9.93. Pentru rezultatele ei de exceptie scoala noastra i-a oferit PREMIUL DE ONOARE. O felicitam inca o data si ii dorim succes la admiterea in invatamantul superior si in viitoarea cariera!

Legislatie in vigoare privind examenul de bacalaureat 2015:

  1. Ordin nr. 4430/29.08.2014 privind organizarea și desfășurarea examenului de bacalaureat național 2015.
  2. Calendarul examenului de balaureat 2015.
  3. Examenul de bacalaureat 2015 se desfăşoară în conformitate cu Metodologia de organizare şi desfăşurare a examenului de bacalaureat – 2011, aprobată prin Ordinul Ministrului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului nr. 4799/2010 privind organizarea şi desfăşurarea examenului de bacalaureat 2011, cu modificările ulterioare, și cu prevederile ordinului nr. 4430/29.08.2014.

PROBELE DE CERTIFICARE A COMPETENTELOR LINGVISTICE SI DIGITALE

IN ATENTIA CANDIDATILOR!!!

Extras din Metodologia de desfasurare a examenului de bacalaureat

Art.48 – (1) La proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română, respectiv în limba maternă, precum şi la proba orală din cadrul probei C, de evaluare a competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională studiată în liceu, candidaţii intră în sala de examen în ordinea afişată, respectându-se criteriul alfabetic şi ora prevăzută pentru fiecare grupă. Fiecare candidat prezintă comisiei documentul de identitate. Comisia de bacalaureat verifică identitatea fiecărui candidat.

(2) Se interzice candidaţilor să pătrundă în sală cu orice fel de lucrări: manuale, dicţionare, notiţe, însemnări etc., care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, precum şi cu telefoane mobile şi cu orice mijloc electronic de calcul sau de comunicare. Nerespectarea dispoziţiilor referitoare la introducerea de materiale interzise în sala de examen duce la eliminarea din examen a candidatului de către preşedintele comisiei de examen, indiferent dacă materialele interzise au fost folosite sau nu.

(3) La probele orale, candidatul extrage un bilet şi primeşte hârtie ştampilată pentru ciornă.

Candidatii care refuza sa raspunda se considera ca nu au sustinut probele de certificare a competentelor.

Proba A-  de evaluare a competentelor lingvistice de comunicare orala in limba romana

Programarea  pe ore a elevilor pentru proba A a examenului de bacalaureat aici:

Rezultatele la proba A a examenului de bacalaureat aici:

 

Proba D- de evaluare a competentelor digitale

Probele de evaluare a competentelor digitale se sustin in zilele de 15.06 (luni), 16.06.(marti) si 17.06.2015 (miercuri), in conformitate cu programarea afisata mai jos.

Elevii sunt rugati sa se prezinte la scoala la ora 12.oo. Intrarea in salile de examen (cabinetele de informatica 1 si 2) facandu-se pana cel tarziu la ora 12.30, pe baza documentului de identitate. Praba incepe la ora 13.00 si dureaza 90 minute.

Programarea candidatilor pentru luni, 15.06.2015  aici

Programarea candidatilor pentru marti, 16.06.2015  aici

Programarea candidatilor pentru miercuri, 17.06.2015 aici

Rezultatele la proba D- evaluarea compentelor digitale aici

Proba C- de evaluare a competentelor lingvistice in limba engleza

– Proba scrisa , luni, 22.06.2015.

Candidații vor intra în săli la ora 11,30 pe baza actului de identitate.

La ora 12,00 începe proba de înțelegere a unui text audiat cu durata de 20 min.

Proba scrisă va începe la ora 13,00 si are durata de 120 min.

 -Proba orală va fi susținută în zilele de marți și miercuri după cum arată programarea afișată.

Candidații se vor prezenta cu 1 oră mai devreme decât sunt programați pentru proba orală.

 Repartizarea elevilor pe sali pentru proba scrisa , 22.06.2015  aici

 Programarea candidatilor pentru  Proba C a examenului de bacalaureat- Oral

Marti, 23.06.2016 aici

Miercuri, 24.05.2015 aici

Rezultatele finale la Proba C a examenului de bacalaureat (evaluarea competentelor lingvistice intr-o limba de circulatie internationala) sunt publicate aici

OBS! Numele corect de la pozitie 13 este CÎRCIUMARU F. GEORGIANA-GEANINA-NARCISA

Evaluarea Nationala la clasa a VIII-a

 NOU!!!! Rezultatele elevilor nostri la EVALUAREA NATIONALA aici

 Legislatie in vigoare privind evaluarea nationala  la clasa a VIII-a in anul 2014-2015:

1. OM 4431/29.08.2014 privind organizarea si desfasurarea evaluarii nationale pentru absolventii clasei a VIII-a in anul scolar 2014-2015

2. Metodologia de org.si desf.a evaluarii nationale in anul 2010-2011- OMECS 4801/2010

3. Calendarul de desfasurare a Evaluarii Nationale in anul 2014-2015

4. Programa la limba si literatura romana

5 . Programa la matematica

Luni, 22 iunie 2015, are loc Evaluarea Națională la Limba și literatura română pentru elevii claselor a VIII-a. Conform procedurii de organizare și desfășurare, proba scrisă începe la ora 9:00 și durează 2 ore. Elevii vor fi prezenți în săli începând cu ora 8:30, dar nu mai târziu de ora 8:45 și vor avea asupra lor cartea de identitate și instrumente de scris cu cerneală sau pastă de culoare albastră. Bagajele vor fi depuse la Sala 13, etajul I.

Conform Metodologiei de organizare si desfasurare a examenului
de Evaluare Națională,se interzice candidaţilor să pătrundă în sală cu orice fel de lucrări: manuale, dicţionare, notiţe, însemnări etc., care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, precum şi cu telefoane mobile şi cu orice mijloc electronic de calcul sau de comunicare. Nerespectarea
dispoziţiilor referitoare la introducerea de materiale interzise în sala de examen duce la eliminarea din examen a candidatului de către preşedintele comisiei de examen, indiferent dacă materialele interzise au fost folosite sau nu.
Mult succes tuturor elevilor!
Repartizarea pe sali a elevilor aici:

Evaluarea Nationala la clasele a II-a , a IV-a si a VI-a

 Legislatie in vigoare privind evaluarea nationala  la clasele a II-a , a IV-a si a VI-a in anul 2014-2015:

1. Calendarul Evaluarii Nationale la clasele II, IV, VI  in anul scolar 2014-2015 aici

2. Metodologia de desfasurare a Evaluarii Nationale la clasele II, IV, VI  in anul scolar 2014-2015 aici

Raportul scolii in urma finalizarii examenelor de Evaluare Nationala la clasele a II-a , a IV-a si a VI-a este incarcat aici

Admiterea in licee in anul scolar 2015-2016

 Toate informatiile legate de admiterea in clasa a IX-a se gasesc in GHIDUL CANDIDATULUI publicat de ISJ Prahova !!!!!

GHIDUL CANDIDATULUI este publicat aici

Derulează în sus