liceultehnologicbaicoi@gmail.com        0244 260 658  

Programe si proiecte educative 2015

5 Octombrie 2015- ZIUA INTERNATIONALA A EDUCATIEI

Ziua de 5 Octombrie, Ziua internationala a educatiei, va fi marcata la Liceul Tehnologic” C-tin Cantacuzino” Baicoi si la structurile acestuia prin manifestari specifice. Atasam programul fiecarei unitati de invatamant, cu precizarea ca la nivelul liceului aceste manifestari se vor desfasura in urmatoarele intervale orare: clasele care invata in programul de dimineata (10-12), iar clasele care invata in programul de dupa amiaza(12.30-14.30).

-Programul activitatilor desfasurate la Liceul Tehnologic „C-tin Cantacuzino” Baicoi aici

-Programul activitatilor desfasurate la Scoala cu clasel I-IV Dambu, Baicoi aici

-Programul activitatilor desfasurate la Scoala Gimnaziala Dumitru Ghenoiu aici

-Programul activitatilor desfasurate la Scoala Gimnaziala Tintea Baicoi aici

 RAPORTUL ACTIVITATILOR SI ALBUMUL DE FOTOGRAFII REALIZAT

21  Mai 2015- ZIUA SCOLII- aniversarea a 55 ani de la infiintarea Liceului Baicoi si promovarea ofertei educationale a scolii

 Intregul program al activitatilor aici:

Festivitatea de deschidere a manifestarii legate de aniversarea a 55 ani de la infiintarea liceului a avut loc pe terenul de sport al Liceului Baicoi
Din program:
-Intonarea imnului de stat al Romaniei;

-Prezentarea invitatilor (fosti directori, profesori si elevi ai scolii, reprezentanti ai autoritatilor locale si personalitati ale orasului);

– Inmanarea de diplome si medalii pentru personalitatile orasului, pentru profesorii scolii si pentru reprezentantii autoritatilor locale care si-au adus contributia la prestigiul acesteia;

-Discursuri ale participantilor;

-Spectacol artistic cu participarea elevilor scolii si a Grupului Piticot de la Casa de Cultura Baicoi;

– Parada a costumelor realizate din materiale reciclabile (rochii din hartie, de inspiratie florala), realizate de prof. Elena Nitu;

– Dezvelirea placii aniversare;

– Expozitie de pictura-„ Peisaje”- Autor: Prof. Virgil Potirca, membru al Uniunii Artistilor Plastici din Romania;

 Fotografiile realizate in timpul festivitatii de deschidere aici:

 Prezentari ale scolii

 Sala 1- Prof. Isabela Ciurea ( invitati speciali)

-„55 de ani de istorie a Liceului Baicoi”-prezentare insotita de fotografii document 

-Prezentarea scolii, a resurselor materiale si umane si a ofertei educationale

Salile 2,3, 4- Prof. Violeta Gora, Prof. Elena Nitu,  prof. Olteanu Raluca.( elevi de la clasele a VII-a de pe raza orasului si parinti)

-Prezentarea scolii, a resurselor materiale si umane si a ofertei educationale pentru anul scolar 2015-2016 (ppt)

Prezentarea scolii si a ofertei educationale pentru anul scolar 2015-2016

Ateliere de lucru  pe profile si domenii:

11.30-12.00- Profil uman:

Sala 11-Atelier de creatie (prof. Elena Nitu)

Sala12-Have fun and learn English/Apprendre le francais en s’amusant ( catedra de limbi straine)

Sala14-Prezente romanesti in cultura europeana (prof. Violeta Gora)

Sala15-Concurs de cultura generala ( catedra de limba romana- Raevschi Mihaela, Udrea Mihaela)

Sala 16-Atelier de gastronomie romana ( prof. Raluca Olteanu)

12.30-13.00-  Profil real

Sala 13- Microscopul in biologie ( prof. Ristache Dana)

Sala15- Sa invatam cum sa depunem eficient banii in banca (prof. Mandrican Marius, prof. Anda Vintila)

Informatica 2-Invatarea informaticii prin joc (prof. Ioana Bunea)

Lab.fizica- Integrarea expermimentului in lectiile de fizica ( prof. Isabela Ciurea, prof. Mariana Petrescu)

Lab.chimie-Secretele chimiei ( catedra de chimie- prof. Daniela Nastasescu, prof. Mihaela Gheorghe)

13.30-14.30-  Activitati sportive (catedra de educatie fizica- coordonator Felicia Smoleanu)

Liceul Baicoi dispune de o baza sportiva de exceptie, intinsa pe un teren foarte generos ca dimensiuni: teren de sport pe iarba, teren de sport cu suprafata asfaltata pentru handbal si baschet, sala de sport cu suprafata de tartan si teren de tenis de camp cu suprafata sintetica. Putem afirma ca in judetul nostru  nu exista o scoala cu mai multe posibilitati de practicare a sportului in aer liber.

https://plus.google.com/u/0/100934505552969530230/posts/4smq2CVMpyN?pid=6158842318843199202&oid=100934505552969530230

4-9  Mai 2015- Proiectul educational „Eu si Europa”( Domeniile educatie civica si interculturala)

Initiatorii proiectului:Prof. Olteanu Raluca,Prof. Ciurea Isabela, 

Profesori coordonatori ai activitatilor:  Prof. Olteanu Raluca, Prof. Chiutu Dan, Prof. inv. primar Paun Madi, Prof. Nițu Elena, Prof. Rotaru Rodica, Prof. Buzoiu Nicoleta, Prof. Ristache Dana, Prof. Dinu-Patrascu Mihail, Prof. Dinu-Patrascu Madalina, Prof. Bunea Ioana, Prof. Vintila Anda, Prof. Raevschi Mihaela,Prof. Ciurea Isabela

  Proiectul educational poate fi descarcat de aici

Pentru acest proiect didactic pe pagina de facebook a liceului a fost creat un eveniment, spatiu virtual in care au fost postate fotografiile si descrier1le activitatilor. Dati click aicipentru eveniment!

De asemenea, toti invatatorii si profesorii de la invatamantul primar au desfasurat propriile activitati cu ocazia Zilei Europei. Albumul de fotografii cu titlul „NOI SI EUROPA” poate fi vazut aici

Ziua Europei2015-1 (2)
Ziua Europei2015-3

24-29 Martie 2015 – Proiectul educational Earth Hour 2015 (Domeniul educatie si responsabilitate civica)

Coordonatori: prof. Isabela Elena Ciurea, prof. Olteanu Adrian, prof. Olteanu Raluca

Cadre didactice coordonatoare activitati cu elevii: Olteanu Adrian, Ristache Dana, Gavrila Robert, Rotaru Rodica, Smoleanu Felicia, Rotaru Cristina,Sandu Silvia, Dinu Carmen, Ilie Gabriela, Nita Georgiana, Iosif Mariana, Furtuna Maria

 Proiectul educational poate fi descarcat de aici:

 Pentru acest proiect didactic pe pagina de facebook a liceului a fost creat un eveniment, spatiu virtual in care au fost postate fotografiile si descrier1le activitatilor. Dati click aici pentru eveniment!

Ora Pam.2015-2
Ora Pama 2015-1

23 Martie 2015- „Apa si dezvoltarea durabila”( Domeniul educatie civica)

Initiator : dir. Isabela Elena Ciurea

Coordonatori activitati: Ciobanu Lenuta, Furtuna Maria, Rotaru Cristina, Iosif Mariana, Sandu Silvia, Dinu Carmen, Ilie Gabriela, Nita Georgiana

Liceul Tehnologic ”Constantin Cantacuzino” Băicoi în parteneriat cu Administrația Națională ”Apele Române” – Sistemul de Gospodărire a Apelor Prahova a inițiat un Proiect ”Apa și dezvoltarea durabilă”, în cadrul căruia, clasele primare au desfășurat activități dedicate Zilei Mondiale a Apei, având ca obiectiv înțelegerea de către elevi a importanței apei în natură, în viața noastră de zi cu zi, contribuția apei la dezvoltarea durabilă, dar și modalități de protejare și economisire a apei. Cu acest prilej, Administrația Națională ”Apele Române” a lansat cărticica educativă ”Ovi își face prieteni noi”.

Proiectul educativ  poate fi citit aici:

Albumul de fotografii realizate in timpul activitatilor peoate fi vazut aici:

Ziua apiei1 (1)
Ziua apiei1 (2)

7- 22 Februarie  2015- LEADERSHIP AUTENTIC( Domeniul consiliere pentru viitoarea cariera)

 Program de formare pentru elevii de liceu, oferit de fundatia LEADERS , finantat de PETROM si recunoscut de MEDCS.Leadership Autentic este un program educational non-formal care creaza oportunitatea unei experiente educationale menita sa contribuie la dezvoltarea personala a tinerilor elevi de liceu, cu varste cuprinse intre 14 si 18 ani. Acesta isi propune se completeze practica scolara din cadrul sistemului romanesc de invatamant, cu scopul de a pregati tinerii pentru viata profesionala si este structurat in doua nivele, un curs complet fiind dezvoltat pe parcursul a doua saptamani. Modulul I de pregatire s-a desfasurat in zilele de 7 si 8 feb.2015.Modulul II se va desfasura in zilele de 21 si 22 februarie. Mai multe informatii despre acest program se gasesc aici:

Testimoniale ale elevilor participanti la primul modul de formare:

„Sincer, mi-ar fi parut foarte rau daca nu as fi participat. A fost o experienta noua pentru mine, extrem de interesanta si interactiva, dar in mod special am avut ce invata. mi-am descoperit minusurile si am fost indrumata cum sa mi le imbunatatesc. Leadership Autentic este o idee minunata pentru dezvoltarea tinerilor cu initiativa!” Participant Leadership Autentic, Baicoi, Enescu Maria

” Am descoperit multe lucruri despre mine, ca pot fi de asemenea si follower. Sunt mai destinsa, mai comunicativa, stiu sa captez atentia intr-un mod pozitiv.” Participant Leadership Autentic Baicoi Iuliana Prica

„Participarea la Leadership Autentic a fost o experienta ce nu o voi uita niciodata, totul a fost conceput exceptional. Activitatile de la curs ne-au fost de folos deoarece am avut un trainer exceptional, care stie sa se faca inteles si in acelasi timp placut. Astept cu nerabdare Nivelul 2.” Participant Leadership Autentic Baicoi, Daniela Vlasceanu

„Acesta experinta a fost ceva nou, am descoperit multe lucruri, despre altii cat si despre mine. Parerea mea este ca programul ne-a demonstrat ca ne putem forma si ne ajuta sa ne dezvoltam.” Participanti Leadership Autentic Baicoi, Raluca Iorga

3Leadership Autentic Nivelul1
1Leadership Autentic Nivelul 1

10  Februarie 2015- Safer Internet Day ( Domeniul educatie pentru sanatate, educatie interculturala)

Cadre didactice coordonatoare la nivelul scolii: Manea Andreea(prof. lb.franceza) si Isabela Elena Ciurea.
Public tinta: Elevi cu varstele cuprinse intre 8-18 ani

Arii curriculare implicate: Limba si comunicare, TIC, Educatie media;

Incepand cu anul scolar 2014-2015, scoala noastra s-a alaturat proiectului Ulysse 2015- Panza Penelopei, un proiect eTwinning care se deruleaza de doi ani si in care sunt implicati elevi si profesori din mai multe tari europene si de pe alte continente, vorbitori de limba franceza: Franta, Italia, Spania, Grecia, Portugalia, Tunisia.
Titlul proiectului, ” PanzaPenelopei” sugereaza o panza virtuala creata din liniile trase care unesc scolile de pe cele doua continente implicate in proiect si care are ca tema principala SECURITATEA PE INTERNET SI FOLOSIREA IN SIGURANTA A ACESTUIA.
Activitati:
1. 10.02.2014 Ziua Securitatii pe Internet 2015. Elevii coordonati de cei doi profesori au abordat temele de discutie stabilite de comun acord cu toti partenerii:
-hartuire electronica;
-folosirea in siguranta si responsabila a retelelor sociale,;
-jocuri video in retea;
– virusi pe internet.
Au avut loc dezbateri cu elevii, acestia si-au exprimat punctele de vedere, au elaborat texte referitoare la pericolele la care se expun prin folosirea in nesiguranta a internetului, materialele produse de acestia fiind expuse pe panouri pentru a fi vazute de toti elevii scolii.

10968192_1005875212774873_4050671935556695095_n
10994270_1005874959441565_1808969356233863066_n
Derulează în sus