Simulare examene nationale 2018

Simulare examene nationale 2018

Ordinul MEN nr. 3109/2018 din 29 ianuarie 2018, privind organizarea simularilor examenelor nationale in anul scolar 2017-2018, cu lista continuturilor pentru toate disciplinele la care se sustin, poate fi citit aici

CALENDARUL simulării evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a şi al simulării probelor scrise ale examenului de bacalaureat naţional, în anul şcolar 2017 – 2018

a) Simulare evaluare naţională pentru elevii clasei a VIII-a

-5 martie 2018 Limba şi literatura română – probă scrisă

-6 martie 2018 Matematică – probă scrisă

-16 martie 2018 Afişarea rezultatelor

b) Simulare probe scrise ale examenului de bacalaureat naţional

-19 martie 2018 Proba E)a) – probă scrisă – Limba şi literatura română

-21 martie 2018 Proba E)c) – probă scrisă – proba obligatorie a profilului

-22 martie 2018 Proba E)d) – probă scrisă – proba la alegere a profilului şi specializării – se organizează numai pentru elevii clasei a XII-a

-30 martie 2018 Afişarea rezultatelor

Simulare Evaluare Nationala pentru elevii claselor a VIII-a

IMPORTANT!

Vineri, 16.03.2016, elevii de clasa a VIII-a de la Liceul Tehnologic” C-tin Cantacuzino” Baicoi , Scoala Gimnaziala D. Ghenoiu si Scoala Tintea vor sustine proba de limba romana din cadrul simularii Evaluarii Nationale ,organizate la nivelul judetului Prahova.
Elevii se vor prezenta la Liceul Baicoi, la ora 8.15 si vor intra in salile de exemen pana cel tarziu la ora 8.30.
Bagajele vor fi depozitate in sala 12 de la etajul I.
Repartizare candidatilor pe sali  aici

 

– Repartizarea pe sali a elevilor  aici

EXTRAS DIN OMEN 4793/2017

Art.11:
 (1) Se interzice candidaţilor la evaluarea naţională să introducă în sălile de examen ghiozdane, rucsacuri, sacoşe, poşete şi altele asemenea, candidaţii având obligaţia de a lăsa obiectele menţionate în sala de depozitare a obiectelor personale stabilită de comisia din unitatea de învăţământ în acest scop.

 (2) Candidaţii care refuză depozitarea obiectelor menţionate la alin. (1) în sala stabilită de comisie în acest scop nu vor fi primiţi în examen.

 (3) Se interzice candidaţilor la evaluarea naţională să aibă, în sălile de examen, asupra lor, în obiectele de îmbrăcăminte sau încălţăminte, în penare şi altele asemenea ori în băncile în care sunt aşezaţi în sălile de examen, orice fel de lucrări: manuale, cărţi, dicţionare, culegeri, formulare, memoratoare, notiţe, însemnări, rezumate, ciorne sau lucrări ale altor candidaţi etc., care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor.

(4) Se interzice candidaţilor să aibă, în sălile de examen, asupra lor, în obiectele de îmbrăcăminte sau încălţăminte, în penare şi altele asemenea, sau în băncile în care sunt aşezaţi în sălile de examen, telefoane mobile, căşti audio, precum şi orice mijloc electronic de calcul sau de comunicare/care permite conectarea la internet/la reţele de socializare, care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, pentru efectuarea calculelor, pentru comunicare între candidaţi sau cu exteriorul.

(5) Se interzice candidaţilor să comunice între ei sau cu exteriorul, să copieze, să transmită materiale care permit copiatul sau să schimbe între ei foi din lucrare, ciorne, notiţe sau alte materiale care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, pentru comunicare între candidaţi sau cu exteriorul.

(6) Încălcarea regulilor menţionate la alin. (3) – (5) va fi considerată fraudă/tentativă de fraudă, iar candidaţii respectivi vor fi eliminaţi de la proba respectivă, indiferent dacă materialele/ obiectele interzise au fost folosite sau nu, indiferent dacă au fost introduse de aceştia ori de alţi candidaţi, de cadre didactice din comisie sau de alte persoane şi indiferent dacă ei au primit ori au transmis materialele interzise/ciornele/foile din lucrările scrise.

 (7) Candidaţii eliminaţi de la o probă pentru fraudă sau tentativă de fraudă vor primi nota 1 (unu) pe lucrarea scrisă.

– Rezultatele simularii Evaluarii Nationale pentru elevii claselor a VIII-a  aici

– Raportul presedintelui comisiei pentru organizarea simularii EN aici

– Graficul pregatirilor suplimentare cu elevii claselor a VIII-a 

 

 

Simulare Bacalaureat -martie 2018

Clasa a XI-a

Repartizarea pe sali a elevilor la simularea examenului de bacalaureat:

 – Proba Ea)- Limba si literatura romana- 19 martie 2018. Repartizarea elevilor pe sali, aici

 – Proba Ec)- Matematica/ Istorie- 21 martie 2018. Repartizarea elevilor pe sali , aici

Rezultatele simularii examenului de bacalaureat la clasa a XI-a aici

 

Clasa a XII-a

Repartizarea pe sali a elevilor la simularea examenului de bacalaureat

 – Proba Ea)- Limba si literatura romana- 19 martie 2018. Repartizarea elevilor pe sali aici

 – Proba Ec)- Matematica/ Istorie- 21 martie 2018. Repartizarea elevilor pe sali aici

– Proba Ed)- Proba la alegere a profilului. Repartizarea elevilor pe sali aici

Rezultatele simularii examenului de bacalaureat la clasa a XII-a aici

Sinteza note simulare bacalaureat aici

Raportul presedintelui simularii examenului de bacalaureat  

 

 

Derulează în sus