Simulare nationala 2019

Simulare Bacalaureat -martie 2019

NOU!!!

 Statistica rezultatelor obtinute la simularea examenului de bacalaureat, la clasele a XI-a si a XII-a

La clasa a XII-a s-au inscris 59 elevi,au fost prezenti  la toate probele) 45 elevi, au obtinut medii generale peste 6 doar 12 elevi, ceea ce insemna un procent de promovare de 26.6% calculat la numar elevi prezenti. 

Pe probe situatia se prezinta astfel : 

Proba Ea)( Limba si literatura romana) – 59 inscrisi, prezenti 55,  35 note peste 5, procent de promovare 64%

Proba Ec) ( Proba obligatorie a profilului/ matematica, respectiv istorie)- 59 inscrisi, prezenti52, 21 note peste 5, procent de promovare 48%. 

Proba Ed) ( Proba la alegere a profilului)- 59 inscrisi,prezenti 51, 30 de note peste 5, procent de promovare de 59%

Lista continuturilor valabile pentru simularea  bacalaureatului la clasa a XI-a aici

Lista continuturilor valabile pentru simularea  bacalaureatului la clasa a XII-a aici

Clasa a XI-a

Repartizarea pe sali a elevilor la simularea examenului de bacalaureat va fi publicata pe data de 15.03.2019:

 – Proba Ea)- Limba si literatura romana- 18 martie 2019.

 – Proba Ec)- Matematica/ Istorie- 20 martie 2019. 

 

Clasa a XII-a

Repartizarea pe sali a elevilor la simularea examenului de bacalaureat

 – Proba Ea)- Limba si literatura romana- 18 martie 2019. 

Clasele a XI-a aici

 Clasele a XII-a aici

 – Proba Ec)- Matematica/ Istorie- 20 martie 2019.

– Proba Ed)- Proba la alegere a profilului- 21 martie 2019. 

Simulare examene nationale 2019

 NOU!!!

 Statistica rezultatelor obtinute la simularea Evaluarii Nationale, la clasele a VII-a si a VIII-a aici

Clasa a VII-a 

  • Limba romana -78 elevi inscrisi, 68 prezenti, note mai mari de 5 : 50, procent de promovabilitate :73.52%
  • Matematica- 78 inscrisi, 63 prezenti, note mai mari de 5: 48, procent de promovabilitate: 76.19%

Clasa a VIII-a 

  • Limba romana -84 elevi inscrisi, 74 prezenti, note mai mari de 5 : 66, procent de promovabilitate : 89.18%
  • Matematica- 84 inscrisi, 72 prezenti, note mai mari de 5: 33, procent de promovabilitate: 45.83% .

Mentionam ca procentele de promovabilitate au fost calculate prin raportare la numarul elevilor prezenti.

Repartizarea elevilor pe sali pentru cele doua zile in care se desfasoara simularea evaluarii nationale

 – Clasele a VII-a aici

 – Clasele a VIII-a aici

–Ordinul MEN nr. 3185/2019 din 18  februarie 2019, privind organizarea simularilor examenelor nationale in anul scolar 2018-2019, cu lista continuturilor pentru toate disciplinele la care se sustin, poate fi citit aici

CALENDARUL simulării evaluării naţionale pentru elevii claselor a VII-a si a VIII-a şi al simulării probelor scrise ale examenului de bacalaureat naţional, în anul şcolar 2018– 2019

a) Simulare evaluare naţională pentru elevii claselor a VII-a si a VIII-a

-11 martie 2019 Limba şi literatura română – probă scrisă

-12 martie 2019 Matematică – probă scrisă

-22 martie 2019 Afişarea rezultatelor

b) Simulare probe scrise ale examenului de bacalaureat naţional pentru elevii claselor a XI-a si a XII-a

-18 martie 2019 Proba E)a) – probă scrisă – Limba şi literatura română

-20 martie 2019 Proba E)c) – probă scrisă – proba obligatorie a profilului

-21 martie 2019 Proba E)d) – probă scrisă – proba la alegere a profilului şi specializării – se organizează numai pentru elevii clasei a XII-a

-29 martie 2019 Afişarea rezultatelor

Simulare Evaluare Nationala pentru elevii claselor a  VII-a si aVIII-a

Lista continuturilor valabile pentru simularea evaluarii nationale la clasa a VII-a aici

Lista continuturilor valabile pentru simularea evaluarii nationale la clasa a VIII-a aici

IMPORTANT!

LUNI, 11.03.2019, elevii claselor a VII-a si a  a VIII-a de la Liceul Tehnologic” C-tin Cantacuzino” Baicoi , Scoala Gimnaziala D. Ghenoiu si Scoala Tintea vor sustine proba de limba romana din cadrul simularii Evaluarii Nationale. Elevii trebuie sa se prezinte la Liceul Tehnologic Baicoi si sa intre in salile de examen pana cel tarziu la ora 8.30.
Bagajele vor fi depozitate in sala 1 (elevii claselor a VII-a), respectiv in sala 2(elevii claselor a VIII-a)
Repartizarea candidatilor pe sali   va fi publicata joi, 7.03.2019.

Extras din metodologia de desfasurare a evaluarii nationale

 (1) Se interzice candidaţilor la evaluarea naţională să introducă în sălile de examen ghiozdane, rucsacuri, sacoşe, poşete şi altele asemenea, candidaţii având obligaţia de a lăsa obiectele menţionate în sala de depozitare a obiectelor personale stabilită de comisia din unitatea de învăţământ în acest scop.

 (2) Candidaţii care refuză depozitarea obiectelor menţionate la alin. (1) în sala stabilită de comisie în acest scop nu vor fi primiţi în examen.

 (3) Se interzice candidaţilor la evaluarea naţională să aibă, în sălile de examen, asupra lor, în obiectele de îmbrăcăminte sau încălţăminte, în penare şi altele asemenea ori în băncile în care sunt aşezaţi în sălile de examen, orice fel de lucrări: manuale, cărţi, dicţionare, culegeri, formulare, memoratoare, notiţe, însemnări, rezumate, ciorne sau lucrări ale altor candidaţi etc., care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor.

(4) Se interzice candidaţilor să aibă, în sălile de examen, asupra lor, în obiectele de îmbrăcăminte sau încălţăminte, în penare şi altele asemenea, sau în băncile în care sunt aşezaţi în sălile de examen, telefoane mobile, căşti audio, precum şi orice mijloc electronic de calcul sau de comunicare/care permite conectarea la internet/la reţele de socializare, care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, pentru efectuarea calculelor, pentru comunicare între candidaţi sau cu exteriorul.

(5) Se interzice candidaţilor să comunice între ei sau cu exteriorul, să copieze, să transmită materiale care permit copiatul sau să schimbe între ei foi din lucrare, ciorne, notiţe sau alte materiale care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, pentru comunicare între candidaţi sau cu exteriorul.

(6) Încălcarea regulilor menţionate la alin. (3) – (5) va fi considerată fraudă/tentativă de fraudă, iar candidaţii respectivi vor fi eliminaţi de la proba respectivă, indiferent dacă materialele/ obiectele interzise au fost folosite sau nu, indiferent dacă au fost introduse de aceştia ori de alţi candidaţi, de cadre didactice din comisie sau de alte persoane şi indiferent dacă ei au primit ori au transmis materialele interzise/ciornele/foile din lucrările scrise.

 (7) Candidaţii eliminaţi de la o probă pentru fraudă sau tentativă de fraudă vor primi nota 1 (unu) pe lucrarea scrisă.

 

 

Derulează în sus