liceultehnologicbaicoi@gmail.com        0244 260 658  

Programe si proiecte educative 2016

Ziua eroilor – 9.06.2016

Zilele școlii 19 Mai 2016

Un atelier cu elevii, pentru promovarea ofertei educaționale a școlii. Elevii nostri de la profilul stiinte ale naturii au coordonat grupele de elevi de clasa a VIII-a in efectuarea unor experimente de mecanica si electricitate. Pentru a le stimula curiozitatea, am realizat anterior un film in laboratorul nostru de fizica.

Desfasurarea zilei de 19 mai

9:00-10:15 Festivitatea de deschidere a manifestarii legate de aniversarea a 55 ani de la infiintarea liceului.

Intonarea imnului de stat; Prezentare invitati (fosti directori, profesori si elevi ai scolii, reprezentanti ai comunitatii locale); Discursuri participanti; Spectacol artistic cu participarea elevilor de la Liceul Baicoi, de la structuri si a ansamlului de dansuri de la Casa de Cultura Baicoi; Prezentarea unei colectii de rochii realizate din materiale reciclabile- prof. Elena Nitu; Demonstratie sportiva- echipa de elevi coordonata de prof. Felicia Smoleanu

10:15-10:30 – Organizarea participantilor la activitatile din scoala pe Sali de prezentare; Expozitie de pictura-„ Peisaje”- Autor: Prof. Virgil Potarca, membru al Uniunii Artistilor Plastici din Romania; Organizarea expozitiei de sapunuri

10:30-11:15 -Prezentarea scolii, a resurselor materiale si umane si a ofertei educationale pentru anul scolar 2016-2017 (ppt) si a unor filme – exemple de une practici cu elevii de la profilurile din oferta noastra de scolarizare. Prezentarile vor fi sustinute in salile 1( Moderator:Olteanu Raluca), 2( Elena Nitu) , 3( Ioana Bunea) si 4( Mandrican marius si Cristina Raevschi) de la parter si in sala 26( Ilie Gabriela)( parintii din Consiliul Reprezentativ, fostii profesori si ceilalti invitati)

11:15-11:30 Pauza de cafea

11:30-12:00 Prezentari : Sala 1- Prezentarea firmei de exercitiu « Cosmetique de l’ Art »- coordonator Petre Carmen; Sala 2- Prezentarea proiectului « Dramatizarea textului caragelian »- coordonator Maria Moldovan; Sala 3- Prezentarea firmei de exercitiu « Style Events »( Vintila Anda si Moraru Ruxandra); Sala4- English by Doing- Catedra de limba engleza; Ateliere practice : Cabinet Biologie- Prezentarea proiectului” Sera didactica”( Ristache Dana); Laborator fizica- Experimente de fizica( Ciurea Isabela); Laborator chimie- Atelierul de sapunuri ( Matei Aura)

„Atelierul de sapunuri si produse cosmetice bio”, in cadrul acestui atelier elevii invata chimia in mod practic. Vizionati videoclipul aici

Ziua Portilor Deschise 27.02.2016

Astazi, 27.02.2016, la Liceul Tehnologic ”C-tin Cantacuzino” Baicoi a avut loc Ziua Portilor Deschise pentru parintii care isi vor inscrie copiii in invatamantul primar in anul scolar 2016-2017. A fost o oportununitate pentru acestia de a revedea scoala in care multi dintre ei au invatat, de a constata schimbarile care s-au produs , de a cunoaste invatatoarele care vor prelua de anul viitor clasele pregatitoare si a de obtine toate informatiile legate de organizarea invatamantului primar si de metodologia de inscriere. In speranta ca ne-am ridicat la nivelul asteptarilor dumneavoastra, incepand de luni 29.02.2016 si pana pe 18.03.2016, de luni pana vineri in intervalul orar 8.00-18.00 si sambata intre orele 9.00-13.00, sunteti asteptati pentru inscrieri la secretariatul Liceului Baicoi, strada Republicii, nr.111, tel. 0244 260658.

Ziua Nationala a tarii noastre – 1 decembrie 2016

Astazi, 29.11.2016, elevii Liceului Baicoi, coordonati de profesorii lor au sarbatorit in avans Ziua Nationala a Romaniei. Motto-ul acestei activitati a fost un citat din Nicolae Iorga, “Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii”, iar obiectivul principal, in actuala epoca a globalizarii, a fost acela ca un popor care nu isi cunoaste istoria si nu isi respecta traditiile si valorile culturale si religioase este condamnat, mai devreme sau mai tarziu, la disparitie. Un program bine gandit, coerent, coordonat de mai multe cadre didactice ale scolii si preluat la nivelul fiecarei clase de cei care au inteles ca aceasta unitate de invatamant este un tot unitar care isi stabileste niste obiective si ca astepta ca, daruind din plin, toti cei care PRIMESC sa le ofere elevilor lor bucuria de a fi parte a formarii unei culturi organizationale, cheie a succesului viitor al acestei scoli.

Derulează în sus