liceultehnologicbaicoi@gmail.com        0244 260 658  

Renewable energy, the key to the future of our planet- STEM Discovery Week

SDW19 banner

NOU!!!

 Liceul Tehnologic C-tin Cantacuzino  Băicoi a desfașurat acest proiect în cadrul evenimentului  internațional STEM Discovery WEEK 2019 organizat de European Schoolnet. 

 De asemenea, a participat la concursul de lucrări plastice și artistice pe teme știintifice Art and Science Youth Competition pentru elevii cu vârste cuprinse intre 13 si 19 ani, lansat cu ocazia celebrarii a 500 de ani de la moartea lui Leonardo da Vinci, competitie  lansata de Asociatia caritabila Carano4Children.

Am avut placuta surpriza de a fi anunțati că lucrarea plastică cu titlul proiectului nostru, realizată de eleva Rândunica Ana de la clasa a VI-a B să fie desemnată câștigatoare, situându-se pe locul 10 din 709 lucrări înscrise în competiție.

De asemenea, școala noastră a primit și alte premii speciale:

  • Un kit oferit de European Space Agency ( ESA) pentru a fi folosit la clasa in experimentele cu elevii;
  • Posibilitatea participarii unui grup de elevi implicat in proiect( cu condititia acoperirii costurilor cu transportul) la evenimentul organizat pe 26 Septembrie 2019 la Bruxelles, la BOZART, cu ocazia premierii lucărilor caștigătoare,  cu vizite gratuite la un muzeu de artă, la Parlamentul European și la Casa Europei;

Energia regenerabila, cheia viitorului acestei planete

Pe 22 Aprilie, cu ocazia Zilei Pămantului, dam startul unei serii  de activitați prin care ne propunem familiarizarea elevilor cu sursele regenerabile de energie, cheia viitorului acestei planete.Activitațile sunt cuprinse in proiectul educațional cu titlul de mai sus cu care școala noastra s-a înscris in STEM DISCOVERY WEEK 2019

Coordonator: Prof. Ciurea Isabela Elena

Elevi participanti: Rândunica Ana, Șchiopu Maia, Nița Medeea, Jilăveanu Ioana, Jilăveanu Matei, Constantinescu Erik, Petrișor Miruna,  Sandu Vladimir, Bozieru Sara, Manta Teodora, Manta Andra, Statescu Lucian, Petrec Ioana, Antonescu Timeea.

Activitatea nr.1- ORIENTAREA

Energia Regenerabila. Act. … by on Scribd

ACTIVITATEA NR. 2- Surse regenerabile de energie

Energia Regenerabila. Act. … by on Scribd

ACTIVITATEA NR. 3- Mașini solare. Introducere in masini solare

Fisa Act.3 by on Scribd

Fotografii realizate în timpul desfașurarii  activitații nr.3 aici
Derulează în sus