Proiectul Științescu

LEARNING BY DOING, HUB-UL ȘTIINȚESCU

LEARNING BY DOING, DIN CADRUL HUB-ULUI ȘTIINȚESCU de la Liceul Tehnologic „Constantin Cantacuzino” Băicoi – structură Școala Gimnazială Țintea, a fost înființat în ediția 4.0 Științescu din județul Prahova. Proiectul presupune organizarea unor activități și ateliere gândite special pentru ca elevii să exploreze fenomene termice, electrice și magnetice sau diferite noțiuni din chimie, fizică , biologie și chiar robotică, cu ajutorul unor kit-uri educaționale, care le dau oportunitatea să facă singuri experimente, să tragă concluzii, să explice concepte prin observare, sortare sau asociere.
*
Fondul Științescu ediția 4.0 este implementat în județul Prahova de #FundațiaComunitarăPrahova, în parteneriat cu Romanian-American Foundation și Federaţia Fundaţiile Comunitare din România – FFCR, finanțat la nivel local de Supermarket La Cocos-Ploiesti, DAN SEPSI S.R.L., Equilibrium Residence Ploiești, Bucegi 12 Central Residence si Grupul Observatorul Prahovean, cu sprijinul Inspectoratului Școlar Prahova.

Clubul Științescu cum îl numesc elevii – este locul unde robotica, chimia, fizica și biologia își dau întâlnire.
Experiențele de învățare , metodele activ-participative folosite deschid drumul către universul științei stimulându-le interesul atât elevilor de la ciclul primar cât și celor de la gimnaziu, cărora ne adresăm prin acest proiect.

Principiul de „a învăţa făcând” într-o manieră distractivă s-a concretizat astăzi vizitând Casa Experimentelor București, activitate finanțată prin proiectul #FondulȘtiințescuediția4 .
Experimentele interactive variate au creat contextul în care a fost posibilă experimentarea personală a fenomenelor , explorarea unor situaţii inedite şi dobândirea de noi cunoștințe.

Proiectul Științescu